Testbeszéd
(25 idézet)
Az ember a szájával hazudik; ám az arckifejezéssel, amit közben vág, mégis elmondja az igazságot.
A szerelemnek nincs szüksége virágos szavakra, cikornyás körmondatokra és bömbölő eskükre! Egy tekintet, egy kézszorítás és az első csók többet, édesebbet és drágábbat mond el, mint az előre megfogalmazott bölcselkedés ezer szép hangú megnyilatkozása.
Aki nonverbális jelekre figyelve próbálja leleplezni, mikor hazudik valaki, nemigen produkál jobb találati arányt annál, mintha teljesen véletlenszerűen, mondjuk érmefeldobás alapján tippelgetne.
Érdekes, hogy a jó benyomást sokszor akkor a legkönnyebb elérni, amikor mi nem beszélünk, csupán hallgatóság vagyunk. Ekkor érdemes érdeklődést mutató testbeszédet felvenni, így előre dőlni, mosolyogni. Ha mi beszélünk, akkor hasznosak a nyílt gesztusok, ugyanúgy az igazi mosoly, a hangszín - hangsúlyok használata.
A kommunikációs képzések nagy része azzal foglalkozik, mit mondunk, ugyanakkor a tanulmányok kimutatták azt, hogy ahogy mondunk valamit, az sokkal nagyobb hatással van az üzenetünkre. A testbeszéd tudatos használata a hiányzó összetevő a legtöbb ember számára.
Három metakommunikáció típus, ami sokat elárul a másikról, az a testtartás, a tekintet, és a legőszintébb testrészünk, a láb.
Miért gondolkozunk s beszélünk? Hisz a könny,
a csók sosem beszél, s megérti minden ember,
és a barátot is, aki csak lopva jön,
mert szónál több a nesz, amit a szeretet ver.
Ezer jelből észre lehet venni, ha valaki hazudik. Nem kell hozzá különleges képesség, nem kell az agyukba látni, hogy felfogjuk a bizonytalanság és a feszengés apró jeleit. Általában csak annyit kell tenni, hogy nézzük a másikat. Ha beszélgetés közben balra pillantanak, ha túl sok részletet említenek egy történetben, ha kérdésre kérdéssel válaszolnak, azt jelenti, hogy nem mondanak igazat.
Az állatok (...) beszélnek hozzánk. Aki veszi a fáradságot, és odafigyel, egy idő után be tudja azonosítani, hogy egy-egy hang vagy testtartás mit jelent. Ha ez sikerül, lehet jeleket utánozni. Adni és venni. Vagyis, ha úgy tetszik: "beszélgetni".
A testtartás nem csupán az érzelem kifejeződése, hanem maga az érzelem. Szóval kétirányú folyamat. Ha megváltoztatjuk az érzelmeinket, megváltozik a testtartásunk, ha megváltoztatjuk a testtartásunk, az érzelmeink is megváltoznak.
Nem csak szóban lehet a másik tudtára adni, hogy szereted, hogy fontos neked. Hanem a zavaroddal. Egy pirulással, néhány esetlen szóval, a viselkedéseddel. Amiből a másik pontosan tudja, hogy zavarban vagy. Amit úgy imád. Mert ettől bájos vagy, csodálatos, megható.
Mit el nem mond egy mozdulat,
Ha kezeddel a búcsút inted;
Mit el nem árul mosolyod:
Azt mind kimondja egy tekintet!
A legbeszédesebb kommunikáció, ami az embernek megadatott, nem a szó, hanem a tekintet.